Yesterday was my best shopping day so far. EVER. I didn't feel like I bought a lot of things, and I only went to 3 stores, but I walked away with a profit at each of the stores for a whole day of moneymakers. Here's how I did it!
CVS
1 Physician's Formula Cover Stick
1 Physician's Formula Organic Jumbo Wear mascara with Try Me Free peelie
1 Colgate toothbrush
-------------------------------
subtotal: $19.23
- (2) $5 off Physician's Formula Qs (from their promotion a few weeks ago)
$1 Colgate toothbrush Q
------------------------------
spent $8.23 (used $6.99 ECB and the rest in cash)
earned $16 ECB
----------------------------
$7.77 MONEYMAKER plus will get a $9.99 rebate- $17.76 profit total
Rite Aid
18 packs of Trident Vitality gum (yeah that's right, and I'll go back for more at the end of the week)
2 ScunciGirl headwrap 6-packs
1 Scunci elastic 24 ct.
4 random Revlon beauty tools
2 Old Spice deodorants
2 Old Spice bodywashes
4 Stayfree packages
-----------------------------------------
subtotal $50.64
total coupons used: $46.40
----------------------------------------
total spent OOP: $5.47 (used $4 +UP rewards, paid $1.47 in cash)
earned $12.98 in +UP rewards (and I need to buy 1 more Revlon tool to earn another $4 UP but I'm not counting it in the total)
----------------------------------------
$7.51 MONEYMAKER plus $1 SCR... total $8.51 in profit
Stop & Shop
12 boxes of General Mill cereal, bought in 3 transactions of 4*
--------------------------
subtotal $40.78
used $8 in internet printable coupons
earned $6 off each of these 3 transactions= $18 off
-----------------------
spent $6.73 PLUS earned 3 coupons for a free gallon of milk (any flavor or brand up to $4.50 each)
-----------------------
total $6.73 in profit
grand total for Sunday shopping: $33 profit
*only 8 boxes of cereal are pictured because I gave 4 to the Framingham Survival Center as I exited the store, which felt awesome. I LOVE donating items, and most of what I bought on Sunday will be donated to various places.
Monday, March 28, 2011
Saturday, March 26, 2011
how to make freebie offers and giveaways work for you
I read a lot of different blogs about saving money. I've "liked" a lot of them on Facebook so that I can get updates quickly, and when a company is giving away something for free I get bombarded with posts about it. I used to think "oh, I don't want to get signed up for junk mail so I'll skip it" or "geez, I don't even USE that product, why would I want it for free?" and I'd just pass on by. But as it turns out, these offers can turn into "moneymakers" at drugstores or supermarkets, if you know how to work them the right way!
Let's take an example from a giveaway I posted about on Facebook a couple of days ago: a coupon for a free box of John Freida hair color. When I get this coupon in the mail, I'll keep my eye out for any promotions at Rite Aid, Walgreens, CVS, or my local supermarkets that allow you to earn rewards on John Frieda products. Take CVS: it's possible they'll run a promotion where you buy a box of this hair color and earn $2 ECB back. They're not counting on you having a coupon to get a free box! You can use your freebie coupon to turn your free hair dye into a moneymaker- and then, if you don't use hair dye, just give the box to someone else or donate it to a women's shelter.
I suggest you create an email account to use when signing up for offers like this- a spam email box, per se- so your real email box doesn't get clogged up with promotional emails. I also like to sign up for mailed freebies using my maiden name. I know it's not affording me any privacy, but I feel like I'm not selling my real name to advertising firms.
Have you ever made a freebie work for you? I'd love to hear about it!
Let's take an example from a giveaway I posted about on Facebook a couple of days ago: a coupon for a free box of John Freida hair color. When I get this coupon in the mail, I'll keep my eye out for any promotions at Rite Aid, Walgreens, CVS, or my local supermarkets that allow you to earn rewards on John Frieda products. Take CVS: it's possible they'll run a promotion where you buy a box of this hair color and earn $2 ECB back. They're not counting on you having a coupon to get a free box! You can use your freebie coupon to turn your free hair dye into a moneymaker- and then, if you don't use hair dye, just give the box to someone else or donate it to a women's shelter.
I suggest you create an email account to use when signing up for offers like this- a spam email box, per se- so your real email box doesn't get clogged up with promotional emails. I also like to sign up for mailed freebies using my maiden name. I know it's not affording me any privacy, but I feel like I'm not selling my real name to advertising firms.
Have you ever made a freebie work for you? I'd love to hear about it!
Wednesday, March 23, 2011
the power of a stock-up price list
When I was young my mom had a book called The Tightwad Gazette. In it, author Amy Dacyczyn (pronounced "decision"- man, I thought that was the COOLEST name) gave a million different frugal tips and tricks, including keeping a price book for the various items you buy often at the grocery store. When I started trying to save money on groceries this past fall, I was completely at a loss as to what was a "good" price and what was an "woah, amazing, stock up now" price. I'd never paid enough attention to most items to really compare pricing. If anything, I'd see a sale tag and think "it's on sale, must be cheaper!" and that was about it.
I now have my very own stock-up price list on various family staples, and I'd like to share it with you. I developed it in part by using a form that came with Grocery University, which I found pretty helpful in learning to stack coupons and stock up on sale items. Last week Money Saving Mom posted her own stock-up price list, which I love to look at-- she's in the Midwest, so her grocery prices are very different than mine here in Metro Boston.
I think that a stock-up price list would be helpful for ANYONE, even those who are just starting out on trying to save money, or those who only shop for one or two people every week. My suggestion is to initially make yourself a list for the 10 grocery or health & beauty items you buy the most often (milk, bread, yogurt, eggs, diapers, Cadbury Mini Eggs- you know, household staples) and then just quickly write down the cheapest price you see for that item each week.
Of course, prices will also vary based on how often your family eats particular foods, if you have enough freezer or storage space to really stock up in bulk when the price is low, if you have access to "good" coupons, etc. With that said, here's my own stock-up price list. I hope that my list will help you compare what you're currently paying at the store, so you can get a better idea of what's a good price for you.
I now have my very own stock-up price list on various family staples, and I'd like to share it with you. I developed it in part by using a form that came with Grocery University, which I found pretty helpful in learning to stack coupons and stock up on sale items. Last week Money Saving Mom posted her own stock-up price list, which I love to look at-- she's in the Midwest, so her grocery prices are very different than mine here in Metro Boston.
I think that a stock-up price list would be helpful for ANYONE, even those who are just starting out on trying to save money, or those who only shop for one or two people every week. My suggestion is to initially make yourself a list for the 10 grocery or health & beauty items you buy the most often (milk, bread, yogurt, eggs, diapers, Cadbury Mini Eggs- you know, household staples) and then just quickly write down the cheapest price you see for that item each week.
Of course, prices will also vary based on how often your family eats particular foods, if you have enough freezer or storage space to really stock up in bulk when the price is low, if you have access to "good" coupons, etc. With that said, here's my own stock-up price list. I hope that my list will help you compare what you're currently paying at the store, so you can get a better idea of what's a good price for you.
Health & Beauty/"Drugstore" items
Bandages — .50/box
Deodorant — free to .25 each
Floss — free
Liquid Soap — free (if I can't get it free, I fill our hand soap dispensers with body wash)
Lotion — free (though to be fair, we don't use a lot of lotion)
Mouthwash — 2.00 (I get particular types for Tom and the girls)
Pain Relievers — 1.00 per bottle (many "PM" versions are free each week)
Razors — free (I stock up as much as possible during big sales)
Shampoo/Conditioner — .50 per bottle
Shaving Cream — free
Toothbrushes — free (though I got Tom a free Sonicare in the fall, and now I'm stuck buying refill heads for it- OUCH. They're pricey!)
Toothpaste — free
Deodorant — free to .25 each
Floss — free
Liquid Soap — free (if I can't get it free, I fill our hand soap dispensers with body wash)
Lotion — free (though to be fair, we don't use a lot of lotion)
Mouthwash — 2.00 (I get particular types for Tom and the girls)
Pain Relievers — 1.00 per bottle (many "PM" versions are free each week)
Razors — free (I stock up as much as possible during big sales)
Shampoo/Conditioner — .50 per bottle
Shaving Cream — free
Toothbrushes — free (though I got Tom a free Sonicare in the fall, and now I'm stuck buying refill heads for it- OUCH. They're pricey!)
Toothpaste — free
Refrigerated Items
Butter — 1.69 per pound
Deli Cheese — 3.99/lb (my girls LIVE on American cheese)
Eggs — 2-00 per dozen- I have a REALLY hard time getting "cheap" eggs. It's not like I can freeze them! They tend to be an item that I get as cheap as I can every couple of weeks, but I don't "stock up" and if I have to pay more, I pay more.
Milk — 2.99/gallon- this is the cheapest price I EVER see around here. I don't freeze milk, so I generally buy 2 gallons when I go shopping and they'll last us 5 or 6 days.
Greek Yogurt — .75 each- we prefer Greek and it's really expensive!
Deli Cheese — 3.99/lb (my girls LIVE on American cheese)
Eggs — 2-00 per dozen- I have a REALLY hard time getting "cheap" eggs. It's not like I can freeze them! They tend to be an item that I get as cheap as I can every couple of weeks, but I don't "stock up" and if I have to pay more, I pay more.
Milk — 2.99/gallon- this is the cheapest price I EVER see around here. I don't freeze milk, so I generally buy 2 gallons when I go shopping and they'll last us 5 or 6 days.
Greek Yogurt — .75 each- we prefer Greek and it's really expensive!
Produce
Bananas — .49/pound if I can get them that cheap
Grapes — .99/pound or less
Salad — 1.99 (I buy it bagged- I know, I know)
Salad Dressing — free
Strawberries — .99/carton
Carrots, mushrooms, celery —.99 per bag, or package
Grapes — .99/pound or less
Salad — 1.99 (I buy it bagged- I know, I know)
Salad Dressing — free
Strawberries — .99/carton
Carrots, mushrooms, celery —.99 per bag, or package
Frozen
Frozen Meals — 1.00 each (for Lean Cuisine type meals, to have as lunches)
Frozen Pizza — 3.00 each (we don't buy these often)
Frozen Vegetables — .50/bag or less (they go on sale so often, and there are lots of coupons available)
Frozen Breads- 1.00 each- for things like garlic toast, which are a nice treat
Frozen Pizza — 3.00 each (we don't buy these often)
Frozen Vegetables — .50/bag or less (they go on sale so often, and there are lots of coupons available)
Frozen Breads- 1.00 each- for things like garlic toast, which are a nice treat
Meat
Beef, Ground — 1.99/pound
Chicken, Boneless Skinless Breast — 1.99/pound or less
Chicken, Whole or bone-in breasts or thighs — .99 per pound
Pork chops, boneless — 1.99/pound or less
Chicken, Boneless Skinless Breast — 1.99/pound or less
Chicken, Whole or bone-in breasts or thighs — .99 per pound
Pork chops, boneless — 1.99/pound or less
We don't eat a big variety of meats, as you can tell. In general I won't pay more than $2/pound unless it's a special occasion.
Dry/Canned Goods
Bread — 1.49 per loaf or less for whole grain white bread
Brownie Mix — free
Cake Mix — free
Canned Tuna — .50 each (I have a really hard time finding "cheap" tuna- the normal sale price around here is $1 a can)
Cereal — free- .50 per box (I pay more for Kashi for Tom)
Chocolate Chips — 1.50/bag
Crackers — .75/box
Flour — I don't honestly know, I just buy the store brand or whatever's cheapest
Honey — I have a hard time getting this cheaply- the best I've done is 8.99/36 oz. at Target
Jelly — .50/jar
Ketchup — 1.00 per bottle
Mayonnaise — 1.00 per jar
Mustard — free
Oats — 2.99 per cannister
Pasta — .25 per box (Barilla)
Peanut Butter — 1.00 per jar
Spaghetti Sauce — .50 per jar
Sugar — same as flour- I just buy whatever's cheapest
Syrup — we only use real maple syrup, which is never cheap!
Tomato Paste — free
Tomato Sauce — free
Brownie Mix — free
Cake Mix — free
Canned Tuna — .50 each (I have a really hard time finding "cheap" tuna- the normal sale price around here is $1 a can)
Cereal — free- .50 per box (I pay more for Kashi for Tom)
Chocolate Chips — 1.50/bag
Crackers — .75/box
Flour — I don't honestly know, I just buy the store brand or whatever's cheapest
Honey — I have a hard time getting this cheaply- the best I've done is 8.99/36 oz. at Target
Jelly — .50/jar
Ketchup — 1.00 per bottle
Mayonnaise — 1.00 per jar
Mustard — free
Oats — 2.99 per cannister
Pasta — .25 per box (Barilla)
Peanut Butter — 1.00 per jar
Spaghetti Sauce — .50 per jar
Sugar — same as flour- I just buy whatever's cheapest
Syrup — we only use real maple syrup, which is never cheap!
Tomato Paste — free
Tomato Sauce — free
Do you keep your own price list? Do you think having a price list would be helpful to you?
Monday, March 21, 2011
What does any of this have to do with goldfish?
My two girls are big fans of salty, cheesy snacks. They're not big eaters, and I don't ever remember a dinner where I didn't sit between them at the table, saying "take a bite. Take a bite. Take a bite!" over and over- but give them some sort of cracker, or some cheese, and they'll eat it by the handful. They love Saltines, they love Cheez-Its, and they REALLY love Goldfish.
You know... goldfish.
You know... goldfish.
A couple of years ago, our lives were very, very different. I worked full-time for the years that Tom was in grad school. He worked a few part-time jobs, but I was really the breadwinner for the family, and Tom was the primary caregiver for our kids. My mom was fond of saying "he's their Dad AND their Mom!" which would always make me grimace, but I understood what she was saying. The girls got to have Daddy home with them every day. Tom was super dad, driving them to school, packing lunches, doing their piggytails and picking out the appropriate leggings to match their dresses.
My life plan, my family plan, had always been to stay home with my kids until they were at least school age. But when Tom sat me down and talked to me about going back to school to become a minister, I realized that things were going to change, and why not? I'd depended on him to provide for the family-- why couldn't he depend on me for a while?
Our family flip-flop went fairly smoothly, but I'm not going to lie. I spent a good amount of time being jealous. When I'd call home during the day and Charlie wouldn't want to talk to me because she was playing a game and didn't want to be disturbed, or when I was pumping for the third time in a day in an empty office at work and my boss banged on the door and told me she had to get in the room RIGHT THEN because she had to look for something "important" as I'm sitting at an empty desk trying to empty my brain so I can make more milk for my baby who is home with her daddy all day long, it was hard to remain upbeat about our current situation.
One day I was sitting at my cubicle talking on the phone to Tom, who was having a hard time with the girls at home. I tried to be empathetic, but when I hung up I found myself complaining to my co-workers. "Seriously, how hard can it be? Put on a movie, throw some goldfish on the table, and call it a day!"
Well... now our jobs have shifted again, and I'm the one home full time with the girls. Spending my days with a three year old isn't easy, just as it wasn't easy when Tom did it with our older daughter. And yep, there are times when I follow my own sarcastic advice- I throw some goldfish on the table, distract the kids, and take a deep breath. And keep going.
Friday, March 18, 2011
It's friday, friday, gotta get down on friday
1Get down? Get down to the week's shopping list, I mean. The grocery stores I shop at start their sales week on Friday, and since Rite Aid and CVS start on Sunday, I find that friday morning is a good day to gather any sales information I can from around the internet.
I've talked about Catalina (CAT) deals before- that's when you go to the grocery store and the coupon printer spits out a $ off coupon when you buy certain items. These are usually a GREAT way to save at the grocery store. For example, there are two frozen food CATs running this week at Stop & Shop, and they overlap. One is buy $100 of frozen foods, get $25 off your next order- and the other is buy 6 of certain frozen items, get $5 off your next order. As an example, let's take a look at Pillsbury Toaster Strudel, which are $2 per box and qualify for both deals- a "double dip".
6 boxes of Toaster Strudel @ $2 each= $12, earn $5 back
buy 54 boxes (I know... gross. But stick with me here)= spend $108, and earn back:
-$25 from first CAT deal
-$45 from second CAT deal (you will have purchased 9 sets of 6 boxes each)
--------------------------------
total OOP $38 for 54 boxes, or .70 a box
Now, clearly I just used the Toaster Strudel as an example... I really hope nobody runs out and does this. But it nicely illustrates my point, that CAT deals allow you to save money- even without using any coupons- if you're willing to sit down and do your math before you head to the store.
Wondering what I'm planning on buying this week? Me too! Well, I'll be taking advantage of the buy 6, get $5 off CAT above- I highly doubt I'll get anywhere enough to do the double dip with the buy $100 get $25 promo. At a different store, there's a Buy 5, get 5 CAT running, so I'll take advantage of that to get Charlie more juice boxes for snack time at school.
As for Rite Aid this week- I haven't really looked yet. I'm sure there'll be some decent freebies to pick up, but recently they've been playing around with limits on deals and it's been sort of tricky to shop there. Hopefully I can come up with something good.
ETA:: I'm back from Stop & Shop and Shaws. Both trips involved a Catalina deal. Wanna see how I did?
Stop & Shop
1 McCormick Rotisserie Chicken spice mix
1 McCormick Vanilla Extract
2 Toaster Strudels
2 Orieda Steam & Mash potatoes
2 Yoplait Frozen Smoothie Mixes
1 40 oz. Bisquick
1 Kikkoman Soy Sauce
1 lemon juice
--------------------------------------
total before savings: $33.43
coupons used:- $9
CAT for frozen items: -$5
--------------------------------------
total after sales, coupons and CAT: $15.47
Shaws
1.5 lbs. red grapes
1 16 oz. pack of strawberries
1 pk. Joseph's oat/flax wraps
5 Capri Sun 10 packs
------------------------------
total before savings $27.12
coupons used: NONE! (I know, right? Sad.)
CAT for Capri Sun: -$5
-----------------------------
total after sales, coupons and CAT: $13.38
So a little over 50% saved...
I've talked about Catalina (CAT) deals before- that's when you go to the grocery store and the coupon printer spits out a $ off coupon when you buy certain items. These are usually a GREAT way to save at the grocery store. For example, there are two frozen food CATs running this week at Stop & Shop, and they overlap. One is buy $100 of frozen foods, get $25 off your next order- and the other is buy 6 of certain frozen items, get $5 off your next order. As an example, let's take a look at Pillsbury Toaster Strudel, which are $2 per box and qualify for both deals- a "double dip".
6 boxes of Toaster Strudel @ $2 each= $12, earn $5 back
buy 54 boxes (I know... gross. But stick with me here)= spend $108, and earn back:
-$25 from first CAT deal
-$45 from second CAT deal (you will have purchased 9 sets of 6 boxes each)
--------------------------------
total OOP $38 for 54 boxes, or .70 a box
Now, clearly I just used the Toaster Strudel as an example... I really hope nobody runs out and does this. But it nicely illustrates my point, that CAT deals allow you to save money- even without using any coupons- if you're willing to sit down and do your math before you head to the store.
Wondering what I'm planning on buying this week? Me too! Well, I'll be taking advantage of the buy 6, get $5 off CAT above- I highly doubt I'll get anywhere enough to do the double dip with the buy $100 get $25 promo. At a different store, there's a Buy 5, get 5 CAT running, so I'll take advantage of that to get Charlie more juice boxes for snack time at school.
As for Rite Aid this week- I haven't really looked yet. I'm sure there'll be some decent freebies to pick up, but recently they've been playing around with limits on deals and it's been sort of tricky to shop there. Hopefully I can come up with something good.
ETA:: I'm back from Stop & Shop and Shaws. Both trips involved a Catalina deal. Wanna see how I did?
Stop & Shop
1 McCormick Rotisserie Chicken spice mix
1 McCormick Vanilla Extract
2 Toaster Strudels
2 Orieda Steam & Mash potatoes
2 Yoplait Frozen Smoothie Mixes
1 40 oz. Bisquick
1 Kikkoman Soy Sauce
1 lemon juice
--------------------------------------
total before savings: $33.43
coupons used:- $9
CAT for frozen items: -$5
--------------------------------------
total after sales, coupons and CAT: $15.47
Shaws
1.5 lbs. red grapes
1 16 oz. pack of strawberries
1 pk. Joseph's oat/flax wraps
5 Capri Sun 10 packs
------------------------------
total before savings $27.12
coupons used: NONE! (I know, right? Sad.)
CAT for Capri Sun: -$5
-----------------------------
total after sales, coupons and CAT: $13.38
So a little over 50% saved...
Subscribe to:
Posts (Atom)


